duminică, 15 ianuarie 2017

Viata marilor compozitori


Proiect didactic pentru implementarea în clasă
                          
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială RADU CEL MARE Găești
       Numele şi prenumele: Constantin Corina Diana
       Disciplina: Educație Muzicală


Clasa/Vârsta
Unitatea
Titlul activităţii didactice
Timp

Clasa: a-VI-a

Varsta: 12-13 ani

Capitolul : Viața și opera marilor compozitori

George Enescu

 50 minute



Justificarea didactică pentru utilizarea TIC
Obiective de învăţare
Voi utiliza calculatorul pentru a audia lucrările lui George Enescu,astfel le voi atrage atenția elevilor cu privire la lectie,le voi capta mai usor atentia.
Cu ajutorul unei prezentari PowerPoint in care voi arata imagini cu marele compozitor se pot reactualiza cunoștințele dobîndite anterior.
Prin intermediul galeriei de imagini atenția elevilor va fi captată pentru a putea parcurge lecția actuală.
-Videoclipul educațional va fi utilizat pentru a susține momentul predării într-un mod interactiv față de elevi.  
La sfarșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 –Să recunoasca lucrările compozitorului George Enescu..
O2- Să identifice genul in care au fost scrise operele ale compozitorului George Enescu(genul vocal,vocal-instrumental).
O3- Să enumere cele mai cunoscute opere ale compozitorului.
O4- Să își dezvolte limbajul muzical și să fie capabili să recunoască titlurile operelor audiate.









Termeni cheie
Resurse
Operă– Compoziție muzicală scrisă pentru soliști, cor și orchestră pe textul unui libret dramatic; reprezentare scenică a acestei lucrări

George Enescu– unul dintre cei mai aclamați și mai populari compozitori de operă. Printre cele mai cunoscute fiind Rapsodiile,Poema Romană,Simfoniile.

Nuanțele muzicale:  - ppp (pianissimo possibile)- cat se poate de incet
 - pp (pianissimo)- foarte incet
  - p (piano)- incet
 - mp (mezzo piano) - incetisor







Mijloace Didactice:
Videoproiector,Pianină
Computer,Diapazon
Imprimantă
Tablă
Material Bibliografic: Manual pentru clasa a VI a,Avram Florea și Vasile Iliut,Ed. Niculescu, Bucuresti , p.36-38
a.      Suport Software:
·         Microsoft Powerpoint
·         Picasa
·         Sony Vegas
b.      Resurse Umane: Profesorul şi elevii  clasei a VI-a
c.       Resurse Timp: 50 minute
d.      Metode utilizate: expunerea, conversaţia,dialogul.
e.       Forme de organizare: organizare frontală/pe grupe.
















Desfăşurarea activităţii didactice
Enumeraţi principalele activităţi de învăţare propuse în cadrul proiectului:
1.Organizarea Clasei -2 min.: Profesorul intră în clasă, se așează la catedră, face prezența și iși pregăteste cele necesare pentru desfăsurarea lectiei.Pentru inceput le va arăta elevilor o prezentare Power Point cu ajutorul căreia va ilustra imagini si informatii despre George Enescu,astfel le va capta atentia elevilor.
2. Reactualizarea de Cunoștințe din lecțiile anterioare - 10 min.:
 A. Profesorul deschide fisierul Power Point. pentru a consolida informatiile din lecția precedentă.
 B. Primul slide reprezinta titlul lectiei pentru  reactualizarii cunostiintelor
   - Urmatorul slide contine  definitia genurilor muzicale. Elevii isi vor aminti definițiile acestor genuri predate ora precedentă.
  - In urmatorul slide elevii vor audia câteva fragmente muzicale si vor fi intrebati caror genuri muzicale apartin aceste fragmente.
  - Al treilea slide va defini nuantele muzicale . Elevii isi noteaza definitia afisata in slide iar apoi vor fi pusi să exemplifice cateva nuante muzicale cel mai des intalnite .
- Al patrulea slide contine  definitia muzicii vocal-instrumentale.. Elevii din nou isi vor nota definitia si vor da exemple  de opere scrise in acest gen.
 - Urmatorul slide contine definitia Operei. Elevii isi noteaza in caiete si dau exemple de opere cunoscute.
- Cu ajutorul ultimului slide profesorul face trecerea de la lectia precedentă la lecția de zi”Viata si opera marelui compozitor George Enescu”.
3. Captarea Atenției Anunțarea Titului Lecției – 5 min.:
A.  Profesorul va folosi galeria de imagini pentru a capta atentia elevilor cu privire la lecție.
   - Prima imagine reprezintă portetul lui George Enescu. Elevii vor fi intrebati daca cunosc personajul, apoi se va face o scurta descriere a acestuia.
-Ultima imagine reprezinta un fragment din Poema Română. Se va discuta despre imagine si se va face o scurta istorie a momentului artistic precum si a temei operei.

B.  Profesorul anunță tema și obiectivele ce se urmăresc în cadrul activității. Elevii notează pe caiete.

C. Profesorul anunță titlul lecției ”Viața și operele marilor compozitori,compozitorul  George Enescu”.
5. Prezentarea și învățarea  noilor  conținuturi- 22 min.:
 Profesorul anunță noul conținut – Elemente de cultură muzicală:  Viata si opera lui George Enescu.
Elevii își vor nota pe caiet următoarele noțiuni:
      George Enescu (n. 19 august 1881, Liveni, Botoşani - m. 4 mai 1955, Paris) este considerat cel mai important muzician român. Personalitatea sa artistică s-a manifestat în multiple ipostaze: compozitor, violonist, pedagog, pianist şi dirijor.
     A început să cânte la vioară la vârsta de 4 ani, primind îndrumări muzicale de la părinţii săi şi de la un vestit lăutar, Niculae Chioru. De la vârsta de 5-6 ani datează primele sale încercări de compoziţie. Studiul profesionist al muzicii i s-a datorat, pentru început, profesorului Eduard Caudella.
Deşi ceea ce îşi dorea cel mai mult era să compună muzică şi nu să devină un virtuoz al viorii, studiul, perseverenţa şi participarea la concursurile de vioară organizate la Conservatorul din Paris i-au adus lui Enescu premiul al II-lea în 1898 şi, un an mai târziu, premiul I – cu care a absolvit, la 24 iulie 1899, clasa de vioară la Conservatorul din Paris; cu această ocazie, i s-a dăruit o preţioasă vioară Bernardel, inscripţionată cu numele său.
 Din perioada studiilor la Paris datează cele patru „simfonii de şcoală”, Poema Română op. 1 (1897) pentru orchestră şi cor bărbătesc, Sonata nr. 1 pentru pian şi vioară în Re major, op. 2 (1897), Suita nr. 1, în sol minor, în stil vechi pentru pian, op. 3 (1897), Sonata nr. 2 pentru pian şi vioară în fa minor, op. 6 (1899), lucrări care i-au adus recunoaşterea tânărului compozitor George Enescu.

  -Profesorul va da play clipului educațional
- Profesorul va pune pauză dupa prima imagine de la începutul clipului in care este ilustrata o poza cu marele compozitor George Enescu .Elevii vor trebui să spună câteva informatii despre acesta.Unde s-a născut si ce fel de muzica a scris.  (portretul compozitorului).
-La minutul......clipul va fi întrerupt iar profesorul va face introducerea clipului din arhiva personală ce se va derula pe parcursul a ......de secunde ( clip video personal).Acesta ilustreaza imagini din sala de spectacol,de la Festivalul George Enescu în care este interpretată opera cea mai reprezentativă a compozitorului,Poema Romană.
- Profesorul va întrerupe din nou clipul dupa audiția muzicală pentru a pune o întrebare (cate categorii fac parte din orchestra simfonică  Elevii vor avea la dispoziție 40 de secunde pentru a formula un raspuns iar apoi,răspunsul corect va fi notat in caiete,cu definitia corectă.
-După ce elevii vor răspunde la intrebarea adresată de către profesor, se va continua derularea clipului video educațional urmând un fragment muzical din Rapsodia Română,pe care elevii il vor audia cu atentie.( clip video preluat ).
-După finalizarea fragmentului muzical, elevii își vor nota in caiete câteva date despre această operă.Rapsodia Romana a fost printree primele lucrări ale compozitorului si a fost compusa la inceputul secolului XX,apartinand genului instrumental.
-Clipul educațional se încheie cu o poza de la marele festival” George Enescu”,ce a avut loc la Bucuresti,in care este ilustrată o orchestră.La finalul videoclipului  sunt atasate bibliografia dar si multumirile de rigoare pentru atentia acordată.

6. Asigurarea de conexiuni inverse (feed-backul)
    -Profesorul formează în clasă 4  grupe a câte 5 elevi pentru verificarea cunostintelor.
   - Profesorul distribuie elevilor cate o fișă de lucru pentru verificarea cunoștințelor asimilate pe parcursul predării lectiei.
   - Fișa va conține 5 întrebări a cate 2 puncte fiecare cu excepția întrebării 1 care va avea doar 1 punct.(fișa1,fișa2,etc)
   -Fișa va avea 4 intrebări diferite pentru grupele formate și un subiect comun.
După completarea fișelor de lucru,elevii vor aștepta pentru ca fisele de lucru sa fie corectate,rezolvate impreună.
7. Aprecierea activității (5 min.)
-          Profesorul cere câte unui elev de la fiecare grupă să vină în fața clasei pentru a nota la tablă ceea ce au lucrat și pentru a corecta,dacă este cazul.
-          Profesorul va face aprecieri asupra modului în care au fost îndeplinite obiectivele lecției si va spune elevilor cum vor trebui sa procedeze data viitoare,daca este cazul.
-          Un elev din fiecare grupă execută sarcina de lucru, ceilalați analizează și fac aprecieri.
-          Lecția a fost gândită în așa fel încât să reactualizeze și să utilizeze cunoștințele dobândite anterior, cât și să ofere spre învățare cunoștințe noi.(O2).


Finalizarea proiectului

Timp: 5min.: La finalul lecției profesorul strânge fișele de lucru pentru a verifica rezultatele elevilor.
Profesorul anunță tema pentru acasă: realizarea unui referat despre un compozitor român și audierea a cel putin două lucrări reprezentative, urmand ca data viitoare sa le si mentioneze pe caiet.
Elevii notează în caiet tema pentru data viitoare.












































 Evaluare individuală prin metoda observării directe pe parcursul procesului explorării
-          2 dintre itemi vor fi notati cu 20 puncte maxim, iar cel de-al treilea cu 10 puncte cumulandu-se un total maxim de 50 puncte.


Item

Nota
5-6


Nota
7-8


Nota
9-10

1. Comunicarea verbală și scrisă în ceea ce privește noțiunile noi, prezentate în conținutul lecției
Elevul are greşeli de exprimare atât scrisă cât şi verbală, dar manifestă dorinţa de a se corecta.

Comunicare scrisă și verbală  suficient de corectă, fluentă,  sesizează greșeala și se poate autocorecta.

Comunică impecabil atât verbal cât și scris.
2. Tip de intervenţie cu caracter personal.
- cunoaște noțiunile necesare pentru a reusi sa raspunda la intrebarile despre George Enescu .
- cunoaște modalitatea de completare a fișelor de lucru.




Elevul  prezintă
rareori idei utile în timpul lucrului în
grup şi nu ţine pasul cu  evoluţia
grupului său de lucru.
Elevul contribuie cu
promptitudine
la grupul de lucru,deşi, uneori, el / ea
devine distrat
Elevul contribuie la grupul de lucru şi stimulează colegii lui / ei să participe.
Contribuţia lui / ei este foarte importantă pentru succesul
grupului de  lucru
   3. Managementul timpului (Respectarea timpului alocat pentru completarea fiselor de lucrur – respectiv 15  minute)








4. Luarea deciziilor cu privire la modalitatea de completare a fișelor de lucru.
- elevii vor numi un coleg pentru a prezenta rezultatele obtinute in urma rezolvării.

Elevul nu îşi termină sarcinile ei / lui la timp şi ca rezultat grupul nu poate respecta
termenele.




Elevul nu prezintă nici o soluţie, dar
este dispus să
încerce soluţiile
prezentate de
către alţi colegi
Elevul opreşte
finalizarea
sarcinii lui / ei, dar la final, el / ea poate
termina la
timp, precum
şi grupul poate
respecta
termenele.



Elevul face
contribuţii
importante în
scopul de a
îmbunătăţi
soluţiile prezentate de
către alţi colegi
Elevul poate
gestiona timpul lui / ei mod
corespunzător,
poate realiza sarcinile la timp.






Elevul încearcă în mod activ soluții pentru rezolvarea problemei.




Autoreflecţia
Scrieţi câteva consideraţii personale privind desfăşurarea activităţii didactice. Întrebările de mai jos vă pot ghida reflecţia:
1.    Cât de reuşită apreciaţi că este activitatea didactică pe care aţi desfăşurat-o?
Consider că activitatea didactică desfășurată a fosr reușită.
2.    Care au fost punctele forte, dar punctele slabe ale activităţii?
Punctele slabe consider că au fost emoțiile pe care le-am manifestat pe parcursul lectiei iar punctele forte au fost definite de faptul că elevii au dobandit noi cunostințe muzicale iar auditile muzicale au avut un impact pozitiv asupra acestora,dezvoltându-le preocuparea pentru muzica simfonică.

3.    Ce aţi face în mod diferit data viitoare?
Data viitoare as organiza o mini-excursie la Operă sau la Festivalul George Enescu.

4.    Care a fost reacţia elevilor la activitatea didactică propusă?
Elevii au fost entuziasmati in momentul în care au avut parte de auditia muzicală.

5.    Care a fost feedback-ul elevilor?
Feed-back-ul elevilor a fost unul pozitiv au ascultat cu atentie cele prezentate, s-au arătat încântați de modul în care a fost prezentată lecția și au completat corect fișele de lucru, fapt ce a demonstrat că obiectivele de învățare au fost realizate.


6.    Care a fost atmosfera de lucru pe parcursul activităţii didactice?
Atmosfera de lucru a fost una plăcută,elevii fiind interesati de lectia predată,îndeplinind sarcinile date de către profesor.








Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu